Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Starachowicach

Innowacja z języka angielskiego „English Drama”

Utworzono dnia 17.11.2021

        Stosowanie nowatorskich metod nauczania oraz atrakcyjnych form i metod jest bardzo istotne w nauczaniu języka obcego. Formy wyrazu takie jak śpiew, taniec, aktorstwo czy malarstwo, są nierozerwalnie połączone z językiem ciała, ruchem, mimiką i gestem. Angażując obie półkule mózgu, pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie jego możliwości. Co więcej wykonywanie gestów oraz innych elementów ruchu podczas mówienia sprawia, że użycie języka (szczególnie języka obcego) cechuje większa poprawność, otwartość i spontaniczność. Dlatego też stosowanie technik teatralno-aktorskich w procesie nauczania języka obcego jest bardzo ważne. Wszelkie aktywności, które łączą w sobie ekspresję werbalną z zachowaniami niewerbalnymi, takimi jak:

  • elementy proksemiczne (sposoby dystansowania się osoby obserwowanej do innych osób lub przedmiotów);
  • elementy haptyczne (metody bezpośredniego kontaktu);
  • elementy posturalne (składające się na postawę ciała);
  • elementy kinezjetyczne (składające się na sprawność poruszania kończynami);
  • elementy gestykulacyjne;
  • elementy paralingwistyczne (budujące brzmienie głosu i sposób mówienia);
  • elementy wzrokowe (tj. mruganie, ruchy gałek ocznych, zmiany wielkości źrenic,  ułożenie powiek) okazują się być bardzo pomocne w nauczaniu języka obcego.

    Elementy dramy są technikami, które w naturalny sposób integrują umiejętności językowe oraz rozwijają zarówno procesy poznawcze, jak też inteligencję emocjonalną, podkreślają równorzędność myślenia i odczuwania, integrują werbalne i niewerbalne aspekty języka, zapewniając tym samym równowagę między motorycznymi a intelektualnymi aspektami procesu uczenia się;
Poprzez kontekstualizację języka wspomagamy interakcję życia szkolnego z codziennym. Przekazując wiedzę umożliwiamy uczniom dostrzeżenie tak swoich słabych, jak i mocnych cech, dając im możliwość dalszej pracy nad nimi. Możemy wspomagać rozwijanie w uczniach samoświadomości, pewności siebie oraz konstruktywnej samooceny. Formy dramy i teatru promują podejmowanie ryzyka, niezbędne przy przełamywaniu barier językowych, zwłaszcza podczas mówienia. Co więcej wywierają pozytywny wpływ na atmosferę panującą w klasie.
      Nowa podstawa programowa z języka angielskiego zaleca organizowanie dzieciom  pozalekcyjnych form nauki języka obcego nowożytnego. Oprócz umiejętności językowych szkoła, poprzez nauczanie języka obcego nowożytnego, powinna również kształtować postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur. Powodem opracowania niniejszej innowacji jest więc wspomaganie rozwoju kompetencji językowych ucznia, rozwijanie ciekawości wobec innych kultur, przygotowywanie do samodzielności w procesie uczenia się języka angielskiego i umacnianie wiary we własne możliwości językowe, co zwiększy motywację do nauki. Inspiracją do prowadzenia zajęć z języka angielskiego metodą dramy było również nabycie umiejętności podczas odbytego szkolenia English Drama w Chorwacji (Split) w ramach realizacji projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej”   POWER – 2016.

    Program zaadresowany jest dla uczniów klasy 7d uzdolnionych językowo, którzy chcą poszerzyć znajomość języka angielskiego i spróbować swoich sił „na scenie”. Program zakłada pracę z 8 – 15 osobową grupą uczniów.
Program dostosowany jest do warunków i możliwości szkoły. Realizowany będzie w ciągu roku szkolnego w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Program przewiduje przygotowywanie inscenizacji, spektakli teatralnych, jak również prezentację swojego dorobku na forum szkoły.

                                                           Justyna Wieczorkiewicz

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny