Festiwal Wolności w Szkole Podstawowej nr 9 w Starachowicach
Narodowe Święto Niepodległości to wydarzenie, które od lat stanowi doskonałą sposobność do uświadomienia Polakom jak cenna jest suwerenność naszego kraju oraz jak ważne jest poczucie wolności. Wśród najmłodszych pokoleń pozwala również na ukształtowanie przekonania o przynależności do wielkiego duchem narodu.
W dniach 4-8 listopada w SP 9 realizowano projekt edukacyjny pod nazwą Festiwal Wolności, który na wielu płaszczyznach podejmował temat świętowania 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaangażowana została cała szkolna społeczność, ponieważ wyznaczone zadania pozwalały na aktywizację wszystkich uczniów w różnych dziedzinach.
Najlepiej do wyobraźni przemawiają plastyczne formy, więc uczniowie klas 0-III, inspirowani przez swoich wychowawców przygotowali piękne prace plastyczne, które ozdobiły szkolne korytarze. Biało-czerwone barwy narodowych symboli, serc, kotylionów cieszyły wzrok wszystkich. Dekoracja sceny teatralnej, o którą zadbali p. Andrzej Dróżdż i p. Małgorzata Skorek stworzyła punkt, w którym nie tylko odbyła się centralna uroczystość, ale również umożliwiła wykonywanie przez p. Mariolę Pocheć klasowych zdjęć uczniom ubranym w dniu 8.11 w odświętne stroje w kolorach białym i czerwonym. Jednym z punktów projektu był konkurs plastyczny pt.: ”Pocztówka do Niepodległej”, polegający na zaprojektowaniu kartki pocztowej , którą można byłoby przesłać Ojczyźnie w dniu Jej święta. Kreatywność uczestników pozwoliła na umieszczanie na pocztówce narodowych symboli oraz wizerunków postaci, którym zawdzięczamy suwerenność. Laureatem konkursu został Jan Sołyga – uczeń klasy 5 a, zaś kolejne miejsca zajęli jego koledzy i koleżanki z klasy: Aleksander Charczuk, Aleksandra Wojciechowska i Julia Synowiec. Wyróżnienie otrzymał także uczeń klasy 7 b – Maciej Mikołajczyk. Ich prace wyeksponowano obok sceny teatralnej, aby stały się dopełnieniem scenografii do akademii w dniu podsumowania projektu.
5.11.2024 r. przedstawiciele grona pedagogicznego oraz uczniowie klas 7-8 wzięli udział w dyktandzie ortograficznym o tematyce patriotycznej. Tekst informujący o wydarzeniach poprzedzających dzień 11 listopada okazał się łatwy dla zwycięzców, którymi byli: p. wicedyrektor Lidia Wolszczak, laureatki w kategorii Nauczyciele oraz dla uczennic klas 8: Weroniki Wojciechowskiej z 8 b oraz Leny Mączki z 8 c, które wygrały ex aequo.
Podczas zajęć wychowania fizycznego w dniach od 5 do 7 listopada klasy 4-6 zrealizowały zadanie projektu, które nosiło nazwę Sztafeta Wolności. Z każdej klasy wyłoniono skład 3 dziewczynek i 3 chłopców, którzy próbowali swych sił w biegu sztafetowym. Przekazywano sobie biało-czerwoną pałeczkę z emblematem orła podczas pokonywania kolejnych punktów biegu oznaczonych następującymi nazwami: 1.Start Sztafety Wolności, 2. Powstanie kościuszkowskie 1794r., 3. Powstanie listopadowe 1830 r., 4. Powstanie styczniowe 1863 r., 5. Formowanie Legionów Polskich 1914r., 6. Odzyskanie niepodległości 1918 r., 7. Meta: Mamy wolną Polskę!. Biegający uczniowie ubrani byli w czerwone bluzy polarowe z emblematem SP 9, a zdobywane kolejne etapy biegu miały na celu utrwalenie w świadomości uczestników ważnych wydarzeń poprzedzających odzyskanie niepodległości. W klasach czwartych najszybciej pobiegli uczniowie 4 c, którzy osiągnęli wynik 48,66 s, w klasach piątych zwyciężyli przedstawiciele 5 a z wynikiem 46,98 s, natomiast wśród klas szóstych bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 6 c, osiągając najlepszy wśród wszystkich uczestników sztafety wynik- 46,06 s. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego: p. Monice Gwóźdź, p. Bożenie Rymarczyk, p. Annie Ziewiec, p. Kamilowi Koprowskiemu i p. Krzysztofowi Traczykowi za przeprowadzenie tej konkurencji.
Dla tych, którym bliska jest poezja, zaproponowano konkurs na wiersz dla Niepodległej pt.: „Kocham Cię, Polsko”. Adresowany do wszystkich uczniów, pozwolił na ujawnienie swego talentu. W kategorii klas 4-6 zwyciężyła uczennica klasy 6 b- Maria Broda, a w kategorii klas 7-8 Lena Kowalska z klasy 7 a. Laureatki zaprezentowały swój tekst podczas podsumowania projektu.
Uczniowie klasy 8 b odpowiedzieli na apel dotyczący nagrania filmu szkolnego pt.: „Czym jest dla Ciebie wolność?”. Jakub Kostrzewa, Franciszek Kępa i Bartosz Maciąg z klasy 8 b przeprowadzili sondę wśród nauczycieli i uczniów na temat świadomości patriotycznej, a swoje dokonanie umieścili na nagraniu, ozdobionym zdjęciami historycznymi, filmami z patriotycznych manifestacji Polaków i piosenkami o pięknych tekstach pełnych miłości do ojczyzny. Film zademonstrowano publiczności w dniu 8.11 podczas podsumowania projektu.
Z uwagi na to, że 11.11. to dzień wolny od zajęć dydaktycznych uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w piątek, 8.11.2024 r. O godzinie 11.11 cała szkoła zgromadziła się w sali gimnastycznej, gdzie wzorem uczniów z całej Polski w ramach akcji „Szkoła do hymnu” wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, okazując szacunek jednemu z narodowych symboli. Wszyscy uczestnicy tego działania pozowali p. Igorowi Fudalejowi do zdjęć, które utrwaliły tę piękną chwilę.
W czasie przerw wielu uczniów sięgnęło po udostępnione przez szkolną bibliotekę książki o tematyce patriotycznej, korzystając ze znanych już z innych akcji czytelniczych miejsc sprzyjających lekturze.
W tym samym dniu na widowni szkolnej sceny zasiedli zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie, by zobaczyć efekty tygodniowego wysiłku, czyli podsumowanie projektu Festiwal Wolności. O wartości 11 listopada pięknie powiedziała p. dyrektor Monika Słowak- Brzezińska, która zaapelowała również, aby poniedziałkowy dzień, mimo iż wolny od zajęć, uczynić niezwykłym poprzez rozmowy z bliskimi seniorami rodzin na tematy związane z wolnością i patriotyzmem. Prowadzący tę uroczystość uczniowie z klasy 7 c Wiktoria Bartos i Dawid Wrona prezentowali zwycięzców w poszczególnych wyżej wymienionych konkursach, a nagrodzeni otrzymywali z rąk pani dyrektor Moniki Słowak-Brzezińskiej i p. wicedyrektor Lidii Wolszczak dyplomy i nagrody. Niezwykle piękna muzyczna oprawa tego zdarzenia to efekt pracy szkolnego chóru i solistów przygotowanych do przeglądu piosenek „Z wolnością i ojczyzną w tytule” przez p. Justynę Magnowską -Janicką. Usłyszeliśmy bardzo wzruszającą pieśń „Kto ty jesteś” w wykonaniu Zuzanny Cierpisz z 4 c i Aleksandra Nowaka z 6 b, którym towarzyszył chór szkolny składający się z uczniów z Polski i Ukrainy. Kolejną solistką była Urszula Nowak z 2 c, która (ubrana w strój krakowski) przejmująco wykonała pieśń „Ojczyzna”. Kolejną solistką była Laura Wilk z 2 a śpiewająca utwór pt.: „Miejcie nadzieję”. Swym niezwykłym głosem urzekła wszystkich znana już publiczności uczennica 7 b- Wiktoria Szlęzak śpiewająca piosenkę „Wolność” z repertuaru Marka Grechuty. Na zakończenie wystąpił Jakub Kostrzewa z 8 b, który razem z chórem porwał publiczność wykonaniem piosenki zespołu „Chłopcy z Placu Broni” pt.: „Wolność kocham”.
Wszyscy biorący udział w konkursach i przeglądzie piosenek otrzymali pamiątkowe biało-czerwone dyplomy oraz przypinki, smycze z narodowymi symbolami, a także słodycze i kupony na niepytanie od p. dyrektor. Koordynatorem realizacji projektu była p. Małgorzata Grudniewska, której wielkim wsparciem była p. Justyna Magnowska -Janicka oraz wszyscy nauczyciele realizujący poszczególne zadania projektu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia w „Dziewiątce”.
Tekst: p. M. Grudniewska