Nareszcie możemy sami wypożyczać książki! - pasowanie na czytelnika

Utworzono dnia 31.03.2022

Tak cieszyli się pierwszoklasiści, którzy 25 marca 2022r. zostali uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach. W tym gronie znaleźli się  również uczniowie pochodzący z Ukrainy. Także oni tego dnia wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę. Ale zanim to nastąpiło panie bibliotekarki, zaprosiły wszystkich „pierwszaków”  na spotkanie ze starszymi kolegami – uczestnikami zajęć Bajkoterapii i Koła Przyjaciół Biblioteki. Dzieci obejrzały krótkie przedstawienie o Franku, który  dużo czytał, ale niestety nie  szanował książek.
   W rezultacie bajkowe postacie: krasnale, królewna Śnieżka, czarownica, wróżka, Calineczka, Kot w butach skarżyły się na zniszczone kreacje. Tylko Czerwony Kapturek przekonywał, że są dzieci, które potrafią dbać o książki, używają zakładek, mają czyste ręce.
Spór rozwiązała Królowa Baśni. Zapewniła, że dzieci, które przyszły w odwiedziny nie zrobią krzywdy bohaterom baśni i na pewno książki nie zostaną zniszczone.
     Pierwszoklasiści ślubowali, że będą szanować książeczki i dbać o nie.
Samego aktu pasowania dokonała pani dyrektor szkoły Monika Słowak Brzezińska, a pamiątkowe dyplomy wręczyła pani wicedyrektor Lidia Wolszczak.
Następnie nadszedł czas na wypożyczenie pierwszej książeczki. Naprawdę było w czym wybierać – panie bibliotekarki przygotowały stoisko z przyciągającą wzrok, kolorową literaturą dla najmłodszych. Większość pozycji to nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2021, do którego biblioteka SP 9 zakwalifikowała się jako jedyna w gminie Starachowice.
    Na zakończenie spotkania dzieci z przejęciem prezentowały swoje pierwsze książeczki z biblioteki na pamiątkowej fotografii.

Nareszcie możemy sami wypożyczać książki! - pasowanie na czytelnika