Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego
Co roku odbywa się w Polsce niezwykłe wydarzenie, które łączy ludzi w miłości do literatury. Narodowe Czytanie, bo o nim mowa, to inicjatywa zainaugurowana w 2012 roku przez Prezydenta RP. W 2024 roku świętujemy już 13. edycję Narodowego Czytania, a tegoroczną książką jest „Kordian” Juliusza Słowackiego. Nasza szkoła po raz siódmy wzięła udział w tej akcji, która ma na celu promocję polskiej literatury. 10 września uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w murach „Dziewiątki”, by wspólnie celebrować narodową twórczość. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia p. Joanny Kumon, która wprowadziła zebranych w klimat romantyzmu i przybliżyła problematykę tego dzieła. Następnie został wyświetlony film o Juliuszu Słowackim. Dzieło narodowego wieszcza zaprezentowali uczniowie z klas ósmych. W rolę bohaterów „Kordiana” wcielili się: Laura – Daria Krzak (klasa 8a), Kordian - Dominik Wrona (klasa 8b), Wioletta – Lena Komorniczak (klasa 8a), Strach – Lena Mączka ( klasa 8c), Imaginacja – Julia Kaczorowska (klasa 8c), głosy z ludu – Zuzanna Skowrońska (klasa 8c). Rola samego Słowackiego przypadła Filipowi Środzie (klasa 8a), któremu towarzyszyła piękna muza – Wiktoria Grzelka (klasa 8b). Uczniowie z wielkim zaangażowaniem roztoczyli przed słuchaczami wizję „płomienia walki i ponadczasowej wierności wyznawanym ideom”.
Inicjatorem tego wydarzenia kulturalnego w szkole jest p. Agnieszka Gała, która koordynuje działania związane z Narodowym Czytaniem. Nad całością czuwały panie: Agnieszka Słowik, Izabela Opozda- Łutczyk, Joanna Kumon, Magdalena Dulewicz i Małgorzata Grudniewska. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi stemplami przygotowanymi przez ogólnopolskich organizatorów akcji.
Wydarzenie to zwraca uwagę na bogactwo polskiej literatury, zachęcając do samodzielnego czytania książek. Serdecznie dziękujemy uczestnikom tegorocznej edycji i mamy nadzieję, że w przyszłorocznej akcji grono miłośników czytania kolejny raz wprowadzi nas w piękny świat narodowej literatury.
tekst: p.Izabela Opozda- Łutczyk