PROJEKT ZDROWY KRĘGOSŁUP w klasie 6a

Utworzono dnia 03.04.2022

W tym roku szkolnym jest realizowany w klasie 6a projekt ZDROWY KRĘGOSŁUP.  Realizuje go wychowawca klasy, nauczyciel w-f  p. Anna Ziewiec i pani Iza Linek-rehabilitant narządu ruchu - pracująca  w Szkole Podstawowej nr 9.
Mając na uwadze wiek rozwojowy uczniów klasy 6, ich gwałtowny wzrost, oraz możliwość występowania lub pogłębiania się w tym czasie wad postawy panie: Anna Ziewiec i Iza Linek podjęły się pilotażowej realizacji projektu ZDROWY  KRĘGOSŁUP w klasie 6a.
Wszyscy wiemy, że kręgosłup to najważniejszy organ w naszym ciele. Każdy z nas chce zachować zdrowy kręgosłup na jak najdłuższy czas. Nikomu nie marzy się ból  w plecach. Jednak aby nasz kręgosłup służył nam przez lata, należy wiedzieć, jak jest zbudowany i jak o niego dbać.

Realizacja projektu:
Po zapoznaniu rodziców i uczniów z założeniami projektu i uzyskaniu zgód rodziców klasy 6a na realizację projektu przez p. Annę Ziewiec, pani Iza Linek wykonała profesjonalne badanie postawy ciała, krzywizn kręgosłupa, ustawienia kończyn dolnych u uczniów klasy 6a.
Wyniki zostały opracowane i w kopertach przekazane indywidualnie do rodziców. Jeśli wyniki badania wykażą niepokojące zmiany w obrębie narządu ruchu, rodzice będą mogli indywidualnie skonsultować się  z panią Izą Linek oraz umówić się na badania rozszerzone.
W trakcie badania klasa została podzielona na grupę dziewcząt  i chłopców.

Obie grupy zapoznały się  z funkcjami kręgosłupa i narządów ruchu:

Kręgosłup to podstawowy i najważniejszy organ z naszym ciele. Najważniejsze funkcje jakie pełni to utrzymywanie całego ciężaru ciała i zapewnienie równowagi. Dodatkowo amortyzuje on wstrząsy, chroni rdzeń kręgowy oraz nerwy rdzeniowe przed uszkodzeniem.
Kręgosłup to element szkieletu, na którym opierają się mięśnie i organy wewnętrzne. Jest zbudowany z 33 lub 34 kręgów, czyli kości ułożonych jedna na drugiej. Kręgosłup u zdrowego człowieka jest przede wszystkim podporą ciała, ale nie tylko. Od kręgosłupa zależą także pośrednio funkcje koordynowania ruchów oraz przyczepu mięśni i kończyn.

Uczniowie klasy 6a dowiedzieli się także:  dlaczego kręgosłup boli?
Ból kręgosłupa pojawia się wskutek trzymania nieprawidłowej postawy ciała. Jeżeli garbisz się, naturalne krzywizny kręgosłupa ulegają zaburzeniu, co prowadzi do wady postawy (
skoliozy, kifozy, lordozy). Kłopoty z kręgosłupem mogą pojawić się, jeżeli rezygnujesz z aktywności fizycznej.
Brak ruchu powoduje, że mięśnie są słabsze i nie wspierają kręgosłupa. Z kolei
w stresujących sytuacjach organizm wytwarza w nadmiarze adrenalinę, mięśnie są długotrwale napięte, a ty odczuwasz przewlekły ból.
Aby zminimalizować skutki zwyrodnienia, należy czynnie odpoczywać, zażywając regularnie ruchu na świeżym powietrzu - dzięki temu wzmocnisz mięśnie i kości, rozluźnisz się.
W następnej kolejności przy realizacji projektu ZDROWY KRĘGOSŁUP odbędą zajęcia praktyczne- ćwiczenia wszystkich grup mięśniowych zalecane   przy utrzymaniu prawidłowej postawy ciała dla dziewcząt i chłopców oraz ćwiczenia rozluźniające .

Zapraszamy do galerii zdjęć obrazującej pierwszy etap realizacji projektu:

tekst: p. Anna Ziewiec

PROJEKT ZDROWY KRĘGOSŁUP w klasie 6a