Święto Patrona Szkoły

Utworzono dnia 26.06.2022

W kalendarzu uroczystości szkolnych jedna jest szczególnie ważna – Święto Patrona Szkoły. Społeczność ,,9” celebruje ją każdego roku w czerwcu.
Aby uczcić swojego Patrona – Partyzantów Ziemi Kieleckiej – uczniowie klas IV – VIII wraz z  nauczycielami podjęli szereg działań. Czwarto- i piątoklasiści wykonali dowolną techniką portrety Partyzantów Ziemi Kieleckiej. Na wystawie prac można było podziwiać Jana Piwnika ,,Ponurego”, Zdzisława Rachtana ,,Halnego”, Antoniego Hedy ,,Szarego”, Henryka Fąfary ,,Sokolika”, Lucjan Krogulca ,,Lutka”, a także Bolesława Ciesielskiego ,,Farysa II”. Ponadto piątoklasiści oraz uczniowie klasy szóstej z wychowawcami odwiedzili miejsca upamiętniające sylwetki partyzantów oraz działania zgrupowań partyzanckich na Kielecczyźnie znajdujące się na terenie naszego miasta.
W każdym z miejsc zapalono znicze, aby oddać hołd Partyzantom Ziemi Kieleckiej.
      Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Moniki i Damiana Żabickich, przedstawicieli ,,Stowarzyszenia Pamięci Ponury – Nurt”, którzy dla uczniów klas VII –VIII poprowadzili niecodzienną lekcję historii, podczas której opowiadali o naszych Bohaterach II Wojny Światowej – Żołnierzach oddziałów Jana Piwnika ,,Ponurego” i Eugenuisza Gedymina Kaszyńskiego ,,Nurta”, a także o akcjach zbrojnych tych oddziałów na terenie Kielecczyzny.
Dla uczniów klas starszych to była cenna lekcja nie tylko historii, ale także patriotyzmu, tego z czasów II wojny światowej i tego współczesnego. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę książek, broszur i artykułów o naszym Patronie.

Dopełnieniem wszystkich działań jest Partyzancki mural, który wykonał p. Andrzej Dróżdż.

Tekst: A. S.

Święto Patrona Szkoły