Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Starachowicach

Wiosenna integracja polsko-ukraińsko-białoruska

Utworzono dnia 27.03.2022

      Pierwszy dzień wiosny- 21 marca- nieodmiennie kojarzony jest z rozkwitem nadziei. Dla naszej szkoły był to dzień integracji z przybyłymi do nas gośćmi z Ukrainy i Białorusi. Przebiegający w atmosferze radości i zabawy, wniósł w mury „Dziewiątki” powiew ogromnego optymizmu i wiary w człowieka. Dzięki niespożytej energii uczniów, nauczycieli i dyrekcji zrealizowano mnóstwo inicjatyw, których wspólnym mianownikiem jest pragnienie pomocy osobom potrzebującym wsparcia w trudnych chwilach rozłąki z ojczyzną. Kierujące tym przedsięwzięciem: p. Iwona Lipińska oraz  p. Elżbieta Synowiec, bez trudu zjednały do pomocy potężną grupę uczniów i nauczycieli. Spośród gości wyłoniono pięć zespołów, nad którymi pieczę przejęli młodzi społecznicy z klas 7 i 8.
Warto wspomnieć o nich wszystkich, ponieważ koncertowo wywiązali się ze swych licznych zadań.
Byli to: Aleksandra Chylińska, Amelia Świrta i Wiktoria Sołsa z 8a, Lena Tuźnik, Agata Kotwica, Lena Kozieł, Diana Surus, Wiktoria Sobańska, Laura Szczykutowicz, Karolina Trzaska, Nina Wasilewska, Zuzanna Mąka z 8b, Patrycja Stanicka i Lena Paciorek z 8 c, Franciszek Grabowski i Aleksandra Rymarczyk z 7c oraz Katarzyna Cioroch i Julia Tomczyk z 7 d.

        O godzinie 8.00 cała kolorowa gromada (z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie przebrali się w barwne stroje) wzięła udział w zajęciach tanecznych. Poprowadziła je p. Anna Ziewiec, której fantastyczny kostium w barwach czerwono-żółtych nastroił wszystkich pozytywnie do zabawy. W nowej sali do zajęć fitness, wespół z uczennicami klasy 6 a, wszyscy tańczyli Macarenę, Czekolada Dance i Animal Dance (Kulikitaka). Odtwarzane na ekranie monitora powyższe tańce, a także instrukcje udzielane przez gospodynie tego miejsca, szybko pozwoliły poczuć się obywatelami świata, w którym muzyka staje się uniwersalnym językiem dla wszystkich. W przerwie zaproponowano kolejną „światową” zabawę, noszącą nazwę Rhoditikos.
Dla pełnego zrozumienia jej zasad ponownie skorzystano z technicznych możliwości jakie oferuje sala 15, wyświetlając film instruktażowy do tej zabawy z kubeczkami. Kolejną godzinę wypełniła prezentacja tańców narodowych Polski i Ukrainy przygotowana przez p. Annę Ziewiec. Rytm poloneza i hopaka rozbrzmiał w murach szkoły, stając się dodatkowym elementem budującym poczucie wspólnoty polsko-ukraińskiej. Rozbawiona gromada zaproponowała na holu ogólnoszkolne odtańczenie ulubionej przez dzieci i młodzież „belgijki”. Pod kierunkiem uczennic ze Szkolnego Koła Tańca i ich opiekunki poznanie kroków wymienionego powyżej tańca okazało się już łatwe. Klamrą, która spięła tę część programu przygotowanego dla ukraińskich dzieci, był występ uczennic z klasy 6a zatytułowany „School Dance”.

       Od godziny 10.00 rozpoczęły się zajęcia w mniejszych grupach, nad którymi czuwali polscy uczniowie. W formie konkursowych zmagań należało rozwiązać przygotowane zadania, a po ich rozwikłaniu wręczano znaczek/pieczątkę, który był wskazówką, dokąd należy się teraz udać. W wielu miejscach czekały bowiem na uczniów kolejne atrakcje dnia. Pani Urszula Kandyba poprowadziła zajęcia on line wspólnie z ukraińską nauczycielką – p. Tanią Yaremko z Winnicy w Ukrainie. Na szczęście wojenne zdarzenia pozwoliły na połączenie się z Polską i wspólna rozmowa, pełna słów wsparcia dla obu stron – dzieci przebywających wśród nas, ale przede wszystkim dla osób pozostających w swej ojczyźnie, były momentem niezwykle przejmującym.
W kolejnych miejscach w naszej szkole, do których udawali się uczniowie, przygotowano m.in. zajęcia w języku angielskim z wykorzystaniem gier planszowych- koordynatorem tej części programu była p. Justyna Wieczorkiewicz. Troska o poprawną wymowę nowych polskich słów stała się motywem zajęć logopedycznych poprowadzonych przez p. Teresę Adamczyk. W czytelni szkolnej p. Magdalena Dulewicz i p. Joanna Kumon urządziły dla uczniów polskich i ukraińskich zabawę z „łamańcami językowymi”, które stały się wielkim wyzwaniem dla wszystkich. W gabinecie pedagoga szkolnego p. Aleksandra Nietrzpiel wraz z asystentkami- Lidią Stolarek z 8b oraz Dianą Volianyk z 5 c uczyły liczenia do 10 przybywające kolejne grupy uczniowskie. Ostatnim działaniem stały się zajęcia plastyczne, które poprowadził p. Andrzej Dróżdż. Malując na szkle, dzieci wykonały kolorowe, wiosenne lampiony, które stały się „światełkiem nadziei” na szybkie zakończenie działań wojennych w Ukrainie.

Piąta godzina lekcyjna upłynęła pod znakiem łakoci, które przygotowali polscy uczniowie dla swoich przyjaciół, których dzięki temu wspaniałemu programowi zyskali. Własnoręcznie upieczone babeczki zostały przyozdobione małymi chorągiewkami w barwach polskich i ukraińskich. Doskonałym komentarzem, który pokazuje efektywność wszystkich podjętych w tym dniu działań integracyjnych, może być widok najmłodszych dzieci ukraińskich, które spontanicznie bawiły się tymi chorągiewkami, łącząc je ze sobą, tworząc wspólne biało-czerwono-niebiesko-żółte barwy.
Opiekująca się najmłodszymi gośćmi Ina- nauczycielka z Ukrainy – była pełna uznania dla ofiarności i serdeczności polskich dzieci i nauczycieli.  Dla organizatorów tego fantastycznego dnia – p. Iwony Lipińskiej i p. Elżbiety Synowiec wielką nagrodą były nie tylko słowa podziękowań wypowiadane przez dzieci i dyrekcję szkoły, ale przede wszystkim uśmiech na twarzach nowych uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych, którym na początku dnia popłynęły łzy tęsknoty za domem rodzinnym.

        Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by 21 marca stał się   wyjątkowym, wiosennym, pełnym radości i nadziei dniem. Dziękujemy także całej społeczności uczniów naszej szkoły, która w tym dniu rozświetliła swymi kostiumami, przebraniami oraz niebanalnymi „pojemnikami” na książki i zeszyty mury „Dziewiątki”. Oby te chwile ogrzały serca wszystkich!
       tekst: p.Małgorzata Grudniewska

Wiosenna integracja polsko-ukraińsko-białoruska

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 270

W poprzednim tygodniu: 646

W tym miesiącu: 1598

W poprzednim miesiącu: 2475

Wszystkich: 98418