e-Twinning

eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie zdalnego – czyli po prostu internetowego – kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolnych.

Dzięki programowi eTwinning uczniowie polskich placówek mają szansę współpracować z rówieśnikami z całej Europy. Program umożliwia przedszkolom i szkołom prowadzenie projektów edukacyjnych przy wykorzystaniu narzędzi TIK: Internetu, bloga, czatu, wideokonferencji, poczty elektronicznej.

Program eTwinning to także wiele form doskonalenia zawodowego dla samych nauczycieli: seminaria kontaktowe, warsztaty, konferencje.

Do tej pory w ramach eTwinning nasza szkoła zrealizowała następujące projekty:

Let’s make each other through e-friendship (2008)

Story maker (2008)

Human rights and children rights (2008)

Heroes and celebrities (2008)

How do you celebrate Christmas (2010)

Knock!Knock! (2013)

Letting stories OUT (2014)

MEET project (2014)

Healthy diet and lifestyle (2017)

Breakfast (2019)

Learn and sell online (2020)

Tytuł projektu:  We celebrate, play and learn.

Uczestnicy:  LItwa, Polska,Rumunia,Słowacja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.

Cele projektu:

1 / zmotywowanie uczniów do poznawania krajów europejskich, innych kultur i języków obcych.

2 / kształtowanie pozytywnego nastawienia uczniów do nauki języka angielskiego i języków obcych.

3 / zachęcanie uczniów do komunikacji w języku obcym i pracy zespołowej

4 /przybliżenie uczniom korzystania z technologii cyfrowych.

6 / zawieranie nowych znajomości.

Etapy:

Projekt będzie krótkoterminowy, skoncentrowany na działaniach związanych z uczczeniem EDL. Trwa około 2-3 tygodni.

1 / Uczniowie stworzą pocztówki, plakaty lub niektóre dzieła sztuki z krótkimi pozdrowieniami z okazji Europejskiego Dnia Języków - mogą to zrobić w językach partnerskich i innych językach europejskich. Następnie robią im zdjęcia i tworzą ich fotoalbum lub mogą wykonać je bezpośrednio w formie elektronicznej.

2 / Każda szkoła może wykonać jakąś własną aktywność, stworzyć film lub zdjęcia i udostępnimy je na Twinspace: Na przykład - zorganizuj festiwal, gry, śpiewaj piosenki w różnych językach, wymawiaj wiersze, tańcz i wspólnie przygotuj plakat: mapa , flagi, typowe sporty, potrawy, słowa w różnych językach. Chcielibyśmy podzielić się pomysłami.

3 / Odbędzie się  wideokonferencja w celu podzielenia się materiałami i  doświadczeniami zdobytymi podczas działań przy projekcie.

Rezultaty:

Wszystkie nasze materiały opublikowane zostaną na Twinspace. Rezultatem będą albumy fotograficzne i filmy dokumentujące działania - obchody Europejskiego Dnia Języka. Nastąpi wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami, uczestnicy wzbogacą swoją wiedzę na temat krajów partnerskich.

Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę i pobawić się jak my wypróbujcie poniższe linki:

e-Twinning