Instasłówka- innowacja z języka angielskiego

Utworzono dnia 17.11.2021

Autorkami innowacji adresowanej do uczniów klasy 4b i 4 c są p. Elżbieta Synowiec i p. Urszula Kandyba oraz pozostali chętni nauczyciele języka angielskiego. Zaplanowano jej realizację w roku szkolnym 2021/2022 z możliwością kontynuacji.  Jej nowatorstwo polega na wprowadzeniu aplikacji Insta. Ling do nauki słownictwa.
      Dla uczniów współczesnej szkoły tablica, książka i zeszyt to zdecydowanie za mało. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to już przeżytek. Codzienna obecność młodych ludzi w świecie wirtualnym sprawiła, że świat ten stał się dla nich swoistym podwórkiem, na którym najchętniej i najczęściej przebywają, gdyż zaspokaja ono ważne dla nich potrzeby. Dlatego współczesny nauczyciel ma stawać się dla współczesnego ucznia towarzyszem w drodze zdobywania wiedzy. By móc takim się stać, musi wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom. I to jest nadrzędny cel wdrożenia niniejszej innowacji. Celem głównym jest zdobywanie wiedzy i umiejętności językowych w sposób kreatywny i atrakcyjny dla uczniów.
    Cele szczegółowe zaś to poprawa znajomości słówek z języka angielskiego, swobodne posługiwanie się narzędziami TIK w Programie Insta.Ling, zachęcanie do systematyczności, kształtowanie u uczniów umiejętności samodzielnego uczenia się, przygotowanie uczniów do praktycznego wykorzystania języka angielskiego i cotygodniowa analiza raportów postępów pracy na platformie.
     Nauczyciel raz w tygodniu przydziela słówka do nauczenia dla klasy (na początek te, które pojawiają się w kontekście lekcji), przegląda cotygodniowe raporty o systematyczności praca ucznia, ocenia postępy w nauce (w I półroczu jako zadanie dodatkowe; w II półroczu – jako zadanie obowiązkowe). Natomiast uczniowie codziennie korzystają z programu Insta.Ling w formie 5 minutowej sesji nauki słówek.

Dzięki tej innowacji uczniowie szybciej i na dłużej zapamiętają angielskie słówka, zdobędą wiedzę w sposób kreatywny, gdyż do nauki wykorzystają bliskie im narzędzia TIK, wykorzystają możliwości jakie daje bezpłatny Program Insta.Ling dla Szkół, staną się samodzielni i systematyczni.