Andrzejki inaczej!

Utworzono dnia 29.11.2021

Aby mieć namiastkę normalności, uczniowie klasy 2b podczas lekcji zdalnych obchodzili Andrzejki. W tematykę obchodów tego święta  wprowadził ich film „Magiczny wieczór z wróżbami”. Dowiedzieli się, że jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb.
Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta  zbierają się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Natomiast chłopcy ciekawi co ich spotka, zbierają się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Święto to jest wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.
      Uczniowie opowiadali o wróżbach andrzejkowych oraz  inscenizowali przysłowia dotyczące tego święta. Następnie sami przygotowywali dla siebie smakołyki andrzejkowe, które degustowali wraz z rodzeństwem. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Były słodkie rożki polewane czekoladą, owocowe szaszłyki, lukrowane biszkopty na patyczkach z posypką migdałową lub cukierkową oraz deserki owocowe.

Dzieci w ten sposób zachowały tradycje związane z andrzejkami, miały dobrą zabawę i wiele radości.

Tekst p. J. Skalska

Andrzejki inaczej!