Bohater polskiego stołu. Tradycje związane z chlebem- Cykl zajęć w klasie 6c

Utworzono dnia 13.10.2019

„O zlepku żytni! Okruszyno marna! Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!

Ludwik Kondratowicz

W klasie 6c odbył się cykl ciekawych zajęć związanych z tematyką chleba. W ramach których podjęte zostały różne działania :

1. Pogadanki z uczniami na temat chleba i jego wartości odżywczych.
  2. Czytanie uczniom ciekawostek , przysłów, wierszy na temat chleba.
  3. Poznanie składników chleba i metod jego wypiekania .
  4. Konkurs na najciekawszy wiersz lub rymowankę o chlebie.
  5. Poznanie tradycji i obrzędów związanych z chlebem (podczas obrzędów weselnych, pogrzebowych, rodzinnych, prac gospodarskich).
  6. „Czytanie” składów chleba ( wskazywanie dobrych składników chleba, dodatków, składników neutralnych oraz „ niepożądanych”).
  7. Przygotowanie w klasie wystawy chleba i ekspozycji wyrobów piekarskich.

Celem zajęć było przede wszystkim kultywowanie pięknej tradycji związanej z symboliką i historią chleba pieczonego głównie na zakwasie. Na koniec odbyła się degustacja różnych gatunków pieczywa, upieczonego wspólnie przez rodziców i dzieci. Na naszych talerzach „królował” chleb z ziarnem, z siemieniem lnianym, pszenno - żytni oraz orkiszowy.

Wychowawca – p. Izabela Opozda- Łutczyk serdecznie dziękuje rodzicom uczniów, którzy tak chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie .

Tradycje związane z chlebem