„Czytamy z Sercem” - Ogólnopolska Akcja Czytelnicza

Utworzono dnia 03.10.2021

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to  inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
     Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W ”dziewiątce” również „Czytaliśmy z Sercem”.
      29 września cała społeczność szkoły  wzięła udział w akcji. Uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki zaprezentowali scenki związane tematycznie z budową i funkcjonowaniem serca w/g scenariusza pani Małgorzaty Ficoń – pomysłodawczyni ogólnopolskiego przedsięwzięcia.  Przedszkolaki z grupy 0 oraz klasy I – III odwiedziła  tego dnia para: kotek i miś, która oprócz przedstawienia informacji o pracy najważniejszego organu, zmobilizowała dzieci do aktywności fizycznej. Uczniowie wysłuchali też fragmentu książki A. Chmielewskiej pt.” Ktoś”, opowiadającej o początkach przyjaźni dwóch dziewczynek, z których jedna ma poważną wadę serca.

Klasy IV – VII obejrzały inscenizację pt.”Fantastyczna pompa” oraz wysłuchały fragmentu  książki K.Grajkowskiego pt. „Krew”, która w oparciu o przygody dziewięcioletniego chłopca, w przystępny sposób tłumaczy zasady działania układu krwionośnego. Najstarsi uczniowie (ósmoklasiści) na lekcjach języka polskiego głośno czytali fragmenty książki „Oskar i pani Róża”, następnie zapoznali się z przykładami tekstów literackich poruszających problematykę chorób serca  oraz dyskutowali na temat  zachowań prozdrowotnych i nowoczesnych metod leczenia w tym przeszczepów serca.

Organizatorki akcji – nauczyciele bibliotekarze mają nadzieję, że dzięki niej u naszych uczniów  wzrośnie poczucie  odpowiedzialności za własne zdrowie, a także wrażliwość na cierpienie innych.

„Czytamy z Sercem” -Ogólnopolska Akcja Czytelnicza