Dzień Otwarty dla przyszłych uczniów naszej szkoły

Utworzono dnia 11.03.2024

Początek marca to w każdym roku czas na uchylenie drzwi szkoły dla kolejnego rocznika potencjalnych uczniów klasy pierwszej. Wybór przyszłego miejsca kształcenia jest ważną decyzją dla rodziców, dlatego świadomi tego faktu przybywają, aby poznać ofertę edukacyjną placówki, która przez osiem lat stanie się dla ich dziecka ważnym miejscem w życiu.
      We wtorek 5.03.2024 r. w naszej szkole pojawili się goście, którym zaprezentowała się w swej (coraz piękniejszej) formie nasza „Dziewiątka”. Na scenie teatralnej, urzekającej swą urodą, wyczarowana została fascynująca scenografia do spektaklu teatralnego, którym przywitano gości. Uczniowie stanowiący zespół Bajkoterapii prowadzonej przez p. Magdalenę Dulewicz i p.Joannę Kumon zaprezentowali sztukę pt.: ” Ambaras w Bajkowym Lesie”. Młodzi artyści z profesjonalnym aktorskim zacięciem odtworzyli perypetie kilku znanych baśniowych postaci, które dziwnym zrządzeniem losu znalazły się w tym samym zaczarowanym lesie. Aplauz widowni był najlepszą formą wyrażenia swej pozytywnej opinii o przedstawieniu. Następnie rozpoczęła się podróż po najciekawszych zakątkach szkoły. Przewodnikami byli uczniowie, których długie peleryny nieodmiennie kojarzyły się z niezwykłym światem, jaki za chwilę otworzył się przed oczami siedmiolatków. Zaproszeni do pracowni biologiczno-chemicznej stali się świadkami eksperymentów. Malowanie na powierzchni mleka, tworzenie niezwykłych mieszanin, które pokazywały jakie reakcje wywołać mogą proste składniki, zaktywizowały do działania najbardziej żądnych wiedzy przedszkolaków. Obserwacje przez mikroskop, oglądanie preparatów, modeli ludzkiego ciała oraz gry tematyczne były demonstracją świata nauki, który można odkryć w czasie lekcji biologii.

Kolejne chwile spędzone w szkolnej bibliotece zwróciły uwagę na bogate zbiory książkowe, ale również na modele robotów skonstruowanych z klocków na zajęciach robotyki, które prowadzone są w bibliotece. Ciekawe doświadczenia z fizyki – przy użyciu elektromagnesów, prądnicy, przyssawki próżniowej oraz skonstruowanego przez ucznia naszej szkoły ramienia hydraulicznego wyzwoliły w dzieciach ogromną chęć eksperymentowania. W pracowni matematycznej okazało się, że mimo młodego wieku goście potrafią biegle liczyć – szybko poradzili sobie z sumowaniem ilości balonów oraz zadaniami matematycznymi wyświetlanymi na profesjonalnej tablicy interaktywnej. Po tak silnej dawce wrażeń związanych z naukami ścisłymi przez chwilę zabawiono w kąciku relaksacyjnym, wypoczywając na miękkich, kolorowych pufach, i z nową energią ruszono do kolejnych sal. W pracowni języka angielskiego czekała krótka lekcja z wykorzystaniem zestawów słuchawkowych i wizualnych ćwiczeń, które zademonstrowały duży potencjał tkwiący w dzieciach. Za świetną znajomość języka zostały nagrodzone po królewsku- stempelkami korony pozostawionymi na dłoniach. Sala informatyki odkryła przed przyszłymi uczniami niezwykłą moc drukowania trójwymiarowego. Możliwość zaobserwowania jak przebiega ten niezwykły proces, który już jest dostępny uczniom szkoły podstawowej, był pewnie także dla rodziców towarzyszących dzieciom dość dużym zaskoczeniem. Wydrukowane na zajęciach gwizdki i figurki wielkanocne wręczono dzieciom na pamiątkę pobytu w szkole.

Przebogata oferta edukacyjna szkoły nie zmęczyła siedmiolatków i z chęcią wzięły udział w zajęciach muzycznych oraz językowych odbywających się w salach dla klas I-III, które również wzbudziły wielkie zainteresowanie. Kameralny zespół muzyczny- powołany spośród goszczących w szkole przedszkolaków- niezwykle sprawnie wykonał pod kierunkiem nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej utwór „Wlazł kotek na płotek”, w czym oczywiście pomagał wszechobecny sprzęt komputerowy wykorzystywany w każdej sali szkolnej.  Ostatnimi akordami tego bogatego programu Dnia Otwartego były zajęcia sportowe – w sali do zajęć fitness rozgrzewano się przy muzyce, zaś w sali gimnastycznej pod kierunkiem nauczycieli wszyscy chętni brali udział w grach, zabawach ruchowych, ucząc się tajników gier zespołowych.

Wychodzący goście -po tylu godzinach wypełnionych wspaniałymi przeżyciami- zaproszeni zostali do loteryjki, w której każdy wygrywał jakiś kolorowy, przydatny w szkole przybór szkolny. Kiedy niezwykła podróż edukacyjną ścieżką dobiegła końca, widać było na twarzach dzieci oszołomienie bogatą ofertą naszej placówki, ale przede wszystkim piękną formą, w której podano najciekawsze punkty czekające na nie podczas wyprawy w przyszłość zwaną EDUKACJA.
    tekst: p. M. Grudniewska

Dzień Otwarty dla przyszłych uczniów naszej szkoły