Historia miasta na naszej scenie

Utworzono dnia 14.04.2024

Wśród wielu wydarzeń kulturalnych, które składają się na huczne obchody jubileuszu 400- lecia istnienia Starachowic, jedną z kart zapisano we wnętrzu naszej szkoły. 9 kwietnia pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Starachowic zorganizowano niezwykle klimatyczną uroczystość, której adresatami byli mieszkańcy oraz społeczność „Dziewiątki”. Na zaproszenie prezesa TPS - p. Adama Brzezińskiego oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 9 przybyli członkowie Klubu Seniora „Niezapominajka”, rodzice, nauczyciele, uczniowie naszej placówki, a także przedstawiciele społeczności ukraińskiej goszczącej w Polsce.

Po przywitaniu uczestników spotkania przez p. dyrektor- Monikę Słowak- Brzezińską, głos zabrał p. Adam Brzeziński. Przypomniał najistotniejsze daty i fakty, które stworzyły podwaliny naszego miasta, a uczynił to z wielką swadą, włączając do historycznych rozważań uczestników spotkania. Część artystyczna w wykonaniu Teatru Muzycznego nad Kamienną „Starachowianie” oraz uczniów „Dziewiątki” pokazała wielki profesjonalizm artystyczny wszystkich uczestników i twórców. Tańce zaproszonych gości (ubranych w stroje ludowe), a także śpiewane przez solistki pieśni stworzyły niezwykły nastrój. Kolejne występy naszych uczniów, którzy przywołali postacie historyczne, związane z miastem- opata benedyktynów – ks. Bogusława Radoszewskiego (w tej roli Gracjan Glina z 8 a), Stanisława Staszica (Florian Paluch 8a), Marysi Laskowskiej (Daria Krzak 7a) i Kazimierza Mazura (Dominik Wrona 7 b) tworzyły kolejne akordy harmonijnego widowiska. Kostiumy z epoki oraz ważkie słowa czyniły wrażenie na publiczności.

O współistnieniu w historii miasta ludności żydowskiej przypomniały tańce, pieśni i stroje zespołu „Starachowianie” oraz wykonana przez Roksanę Jopek z klasy VII b pieśń “Ucisz serce”. Stanowiła ona muzyczne tło występu szkolnego zespołu tanecznego (Lena Kozieł 8a, Natalia Kunert 8a, Anastazja Markiewicz 6b, Wiktoria Szlęzak 6b), nad przygotowaniem którego czuwała p. Magdalena Dziamka. Przepiękne utwory, których motywem przewodnim było miasto, zaśpiewały wokalistki- Wiktoria Szlęzak i Zuzanna Cierpisz (3c), a towarzyszył im chór szkolny „Crescendo” – prowadzony przez p. Justynę Magnowską- Janicką.

Na finał zaprezentowano legendę naszego miasta, czyli samochód ciężarowy STAR, o którym piosenkę zaśpiewał Jakub Kostrzewa z klasy 7 b i chórek męski ubrany w typowe robotnicze stroje. Autorami scenariusza całej części artystycznej byli: p. Monika Słowak -Brzezińska oraz p. Adam Brzeziński, zaś wielki sukces młodych aktorów to efekt reżyserskiego kunsztu p. Małgorzaty Niwickiej i p. Agnieszki Słowik. Profesjonalną oprawę akustyczną zapewnili pracownicy Parku Kultury.

Na zakończenie usłyszeliśmy fragmenty podcastów twórczo rozwijających historyczne wątki Starachowic, które odczytała ich autorka- p. Aneta Marciniak.

Historia miasta na naszej scenie