„Mali pizzermani z 2 c”

Utworzono dnia 22.03.2024

Pizza - potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Te płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane były praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. Wypiekana z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, posypana tartym serem, najczęściej mozzarellą i ziołami, pieczona w bardzo mocno nagrzanym piecu, ma ogromną ilość zwolenników na wszystkich kontynentach.  Może być spożywana na gorąco, ale i na zimno.

Uczniowie klasy II c mogli doświadczyć jej walorów smakowych, podczas warsztatów kulinarnych w Pizzerii „Gruby Benek”, które odbyły się 8 marca, w Święto Kobiet. Pomysł na organizację warsztatów zrodził się podczas wspólnego tworzenia planu wychowawczego klasy przez wychowawcę oraz rodziców uczniów. Dzieci z podekscytowaniem przystąpiły do wykonania swojej wymarzonej pizzy. Przygotowane placuszki samodzielnie rozciągały oraz wałkowały, smarowały sosem pomidorowym, posypywały serem, a następnie układały na niej swoje ulubione składniki.
Pod czujnym okiem właściciela oraz pracowników pizzerii powstawały na nich niepowtarzalne kompozycje. Po udekorowaniu, te smakowite, okrągłe placuszki zostały wsadzone do pieca i szybko upieczone. Młodzi kucharze nie mogli się jednak doczekać efektu końcowego, aby wreszcie skosztować własnoręcznie przygotowanego wypieku. Nie zapominając o zasadach savoir vivre przystąpiły ochoczo do degustacji.
Pizze smakowały wybornie. Warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę, sprawiły uczniom wielką radość, stworzyły okazję dla pysznej włoskiej uczty połączonej z zabawą. Sekret tworzenia pizzy został zgłębiony.

Renata Duda

„Mali pizzermani z 2 c”