Od Prasłowian do Polaków

Utworzono dnia 17.09.2021

16 września br. uczniowie klas 5a, 5c i 7a pod opieką pań Ewy Kadylak, Jolanty Połeć, Joanny Kumon i Agnieszki Słowik uczestniczyli w XII edycji festynu historycznego ,,Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywały się pod hasłem ,,Dziedzictwo smaków”.
W trakcie imprezy zostało zaprezentowane regionalne dziedzictwo kulinarne, a także tradycje powiatu starachowickiego. Uczniowie mogli rozsmakować się w podpłomykach, ale największą popularnością cieszyła się pajda chleba ze smalcem. Natomiast na przygotowanych stoiskach warsztatowych zmierzyli się z trudną sztuką krzesania ognia za pomocą krzesiwa oraz lepili garnki z gliny.
Niemałe zainteresowanie wśród uczestników festynu wzbudził gość specjalny – gwardzista szkocki, który wdzięcznie przygrywał na dudach.
Udział uczniów w tym przedsięwzięciu to ważny element edukacji regionalnej.
       tekst: p. A. Słowik

Od Prasłowian do Polaków