Przerwa na czytanie z dynią w tle

Utworzono dnia 05.11.2023

W ostatnim dniu października po raz kolejny cała szkolna społeczność wzięła udział w międzynarodowej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających w czasie przerwy międzylekcyjnej. Wydarzenie pt. „Przerwa na czytanie”, które odbyło się po raz ósmy w Polsce i po raz czwarty na świecie, jest organizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem akcji jest promocja czytelnictwa, integracja środowiska szkolnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe i zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
   W tym roku biblioteka szkolna połączyła siły z Samorządem Uczniowskim, który tego dnia zorganizował Święto Pomarańczowej Dyni, dlatego wspólnie przystąpiono do bicia rekordu z dynią w tle. Podobnie jak w poprzednich latach w czytelni i na holu głównym powstały specjalne strefy czytania – wyposażone w wygodne siedziska i różnego rodzaju literaturę. Oczywiście w wystroju tych miejsc prym wiodła barwa pomarańczowa (podobnie jak w kostiumach i okazjonalnym makijażu większości uczestników święta). Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie podjęli się bicia rekordu i na przerwach czytali ulubione książki- zarówno te przyniesione z domu, jak i przygotowane przez bibliotekę.

Najmłodszym uczniom bajkę „Stoliczku nakryj się” przeczytały panie: Lidia Wolszczak- wicedyrektor i Iga Nowak – szkolny psycholog. Dzieci z zachwytem wysłuchały opowieści i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. W czasie długiej przerwy tradycyjnie uformował się bardzo długi wĄż czytelniczY. Uczniowie i nauczyciele kolejno odczytywali po kilka zdań z książki „Arka czasu” autorstwa Marcina Szczygielskiego, nagrodzonej Grand Prix III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (oraz innymi znaczącymi wyróżnieniami).  Nagrodą za udział w zabawie był cukierek - oczywiście w kolorach dyni. Dodatkową atrakcją dla wszystkich czytających na przerwie było sfotografowanie się w okolicznościowej ramce przygotowanej przez opiekunki SU – panie: Justynę Magnowską-Janicką i Mariolę Pocheć. Szczególnie młodsi uczniowie tłumnie korzystali z tej możliwości.

Wspaniałym efektem tej akcji - odnotowanym z satysfakcją przez panie bibliotekarki: Magdalenę Dulewicz i Joannę Kumon- była ogromna ilość odnotowanych wizyt w bibliotece zakończonych wypożyczeniem książek. Pozostaje mieć nadzieję, że zapał do czytania szybko nie opuści naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
       tekst: p. M. Grudniewska

Przerwa na czytanie z dynią w tle