Solny eksperyment

Utworzono dnia 24.09.2021

Do czego ludzie wykorzystują sól?

Na tak postawione pytanie w klasie 2a padło wiele odpowiedzi: nadaje smak potrawom, służy do zabezpieczenia żywności przed zepsuciem, zimą wykorzystuje się ją do posypywania dróg, do płukanek i inhalacji, gdyż pomaga walczyć z chorobami. Po krótkiej rozmowie na temat najsłynniejszej polskiej kopalni soli w Wieliczce i legendzie o św. Kindze uczniowie przystąpili do wykonania prostego eksperymentu. Do słoiczka z ciepłą wodą wsypali sól. W otrzymanym roztworze zanurzyli sznurek i umocowali go na małej kredce. Tak przygotowaną hodowlę odłożyli na parapet w ciepłe miejsce. Na efekty trzeba było trochę poczekać.
   Po upływie kilku dni obserwowaliśmy stopniowe ubywanie wody i osadzającą się na sznurku i na brzegach naczynia sól. Podczas trwania eksperymentu uczniowie zapisywali swoje spostrzeżenia. Dokumentowanie przebiegu doświadczenia sprawiło, że „mali tropiciele” poczuli się jak prawdziwi naukowcy.

Mamy nadzieję, że może kiedyś wspólnie zwiedzimy kopalnię soli i może spotkamy w niej dobrego ducha kopalni – Skarbnika?

Solny eksperyment