Światowy Dzień Chleba w klasie 5b

Utworzono dnia 26.10.2023

Powinno się być dobrym jak chleb,

Powinno się być jak chleb,

który dla wszystkich leży na stole,

z którego każdy może kęs dla siebie ukroić…”

Na zakwasie, drożdżowy, pszenny , z ziarnami. Chleb ma wiele postaci i „odpowiedników” w każdym kraju. Jego historia sięga starożytności, ponieważ pierwszy chleb był „plackiem”. To Egipcjanom zawdzięczamy chleb na zakwasie. 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba. Ten dzień jest okazją do odnalezienia swojego „wewnętrznego piekarza”.
Uczniowie z 5b pod okiem p. Izabeli Opozdy-Łutczyk zorganizowali  klasowy Dzień Chleba. Podczas lekcji wychowawczej dzieci zapoznały się z  historią i tradycją  wypieku pieczywa. Poznały również  przysłowia związane z chlebem oraz redagowały przepis na „Chleb radości”. Najwięcej emocji wzbudziła degustacja przyniesionych różnych bochenków. Wyjątkowy okazał się  chlebek upieczony przez mamę ucznia – Panią Ewelinę Pyrgiel.
Każda kromka skosztowana z masełkiem smakowała wyśmienicie.

Tekst: I. Opozda- Łutczyk

Światowy Dzień Chleba w klasie 5b