XXIII Dzień Papieski

Utworzono dnia 16.10.2023

13 października br. w naszej szkole świętowaliśmy XXIII Dzień Papieski. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II – Evangelium vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia. Dzień, w którym wspominamy wybór polskiego kardynała na papieża tj.16 października, został ustanowiony 27 lipca 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dniem Papieża Jana Pawła II. Działania jakie zostały zaplanowane na ten czas to przede wszystkim przybliżenie postaci naszego papieża Polaka, przygotowanie tablicy tematycznej, ekspozycja książek i czasopism na temat św. Jana Pawła II. W ramach obchodów uczniowie kl. 6b odwiedzali na zajęciach swoich kolegów i koleżanki zapraszając do wysłuchania czytanych przez siebie wybranych wierszy Karola Wojtyły. Ważnym elementem szkolnych obchodów tego święta było wspólne odśpiewanie w klasach z uczniami pieśni „Barka” – ulubionej pieśni oazowej Jana Pawła II, do której akompaniowała na gitarze uczennica kl. 6b Amelia Synowiec.
   Natomiast w młodszych klasach na lekcjach religii dzieci układały puzzle z wizerunkiem Jana Pawła II, uczyły się „Barki”, rozwiązywały zagadki i quizy, poznając tym samym życie i pasje naszego papieża Polaka.
Św. Jan Paweł II to wybitny Polak i wzór do naśladowania dla wszystkich pokoleń naszych Rodaków zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Największy autorytet XX wieku, człowiek, który uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Koordynatorem obchodów XXIII Dnia Papieskiego w naszej szkole była p. Kamila Kępa.

Tekst: Kamila Kępa

Działania zaplanowane na XXIII Dzień Papieski

Szkolne obchody – piątek 13 października

Klasy 0 – 3 (w ramach lekcji religii)

1. Przedstawienie postaci św. Jana Pawła II.
  2. Nauka pieśni „Barka”.
  3. Układanie puzzli z wizerunkiem papieża Polaka.

Klasy 4 – 8

1. Przygotowanie tablicy tematycznej na holu I piętra.
  2. Ekspozycja książek i czasopism na temat św. Jana Pawła II
  3. Przesłanie do Librusa prac multimedalnych laureatów XVI konkursu papieskiego pt. „Nie lękajcie się...” (Jakub Kostrzewa 7b – I miejsce, Franciszek Kępa 7b – wyróżnienie).

Był to konkurs dla uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Starachowice, Powiatu Starachowickiego oraz uczniów ze szkół noszących imię Jana Pawła II z terenu województwa świętokrzyskiego pod hasłem „Nie lękajcie się… Konkurs, którego organizatorami były Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Starachowicach oraz Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach odbył się pod koniec ubiegłego roku szkolnego. Na finał konkursu organizatorzy zapraszają naszych uczniów wraz z opiekunem p. Joanną Kułagą 16 października 2023r. do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

1. Odwiedzanie uczniów w klasach i czytanie przez wybrane osoby fragmentów wierszy Karola Wojtyły pod opieką katechety, wspólne śpiewanie pieśni „Barka” (karaoke) / do akompaniamentu gitary – druga godzina lekcyjna
  2. Quiz o św. Janie Pawle II (w ramach lekcji religii)

Uczniowie biorący udział w szkolnych obchodach Dnia Papieskiego:

1. Bartosik Iga                                   6. Markiewicz Anastazja
  2. Bielecka Patrycja                           7. Piecuch Joanna